8 Şubat 2010 Pazartesi

"However,the training of a good chef does not happen when he/she is cooking.The fundamental for those who want to work as a chef de cuisine is the interest in literature and research on gastronomy.More than reading a recipes a chef must know what she/he does and be famillier with the history of ingridients he/she has works with.That is the only manner to best combine the elements and give her personel touch without disregarding culturel aspects that refer to each dish"

Alex Atala

Dibine kadar savunduğum bir konuyu adam çok güzel anlatmış.

Uzun süredir etrafımdakilere bende bunu anlatmaya çalışıyor, bunu savunuyorum.
Okumayan ,öğrenmeyen ,gezmeyen, tatmayan sadece 7/24 mutfakda çalışan bir aşçı ne kadar iyi bir aşçı olabilir sizce ?Aşçılığı da geçtim yemek insanıdır sizce ?
Eger sen yaptığın yemeği,elindeki ürünlerin coğrafyasını bilmessen,tarih boyunca yaşadığı kültürel oluşumu ve etkileşimleri bilmessen ilgilenmessen,gündemi takip etmessen iyi bir yemekçi olamassın ,üretemessin,türetemessin..
Oysa o gördüklerin,yediklerin,öğrendiklerin sende bir yer eder zamanla ve hiç beklemediğin bir anda ellerine akar..

Böyle konuştuğuma bakmayın ben hiç ama hiç bir şey bilmiyorum ama öğrenmek için çabalıyorum ve işte o yüzden gitmem gerek diyorum kendime devamlı... git ceylan gez ceylan gör ceylan oku ceylan.O yüzden master yapmak istiyorum

Birde bu istekler ve talepler karın doyursa.Karın doyurayım derken hayat kacmasa.
Ve ben artık ya şu şımarıklığımı üstümden atsam ya da ceseretimi toplasam da yola koyulsam.
Karar verememek ve yerinde saymak kendine verdiğin en büyük ceza ve bunu bile bile yapmak en büyük salaklık.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder